100 YIL SONRA ATATÜRK’ÜN İZİNDEN KÜREKLE SAMSUN’A

Üç kürekçi,  Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı dolayısıyla Beykoz’dan kanolarla Samsun’a hareket etti. Üç kürekçi, yola çıkmadan önce Atatürk’ü Samsun’a Bandırma Vapuru ile götüren kaptan Durusu’nun torunundan Türk bayrağını teslim aldı

100 yıl sonra Atatürk’ün izinden kürekle Samsun’a

Birinci Dünya Savaşı’nı yenik tamamlayan Osmanlı İmparatorluğu’nun işgal altındaki İstanbul’dan Samsun’a kadar uzanan kurtuluş yolunu pek çok denizci takip ediyor. Kano sporuyla ilgilenen üç denizci de Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da tamamladığı Milli Mücadele’ye başlangıç yolunu hissetmek için yola çıktı. Boğaziçi Deniz kayakçıları Spor Kulübü Derneği üyesi güvenlik görevlisi Şenol Özdemir, milli sporcu Osman Alim ve tıp doktoru Tarkan Güler, 830 kilometrelik deniz rotasını 24-25 günde tamamlamayı planlıyor. Üç kanoda taşıdıkları kamp malzemeleri ile yola çıkan kürekçiler, Mustafa Kemal Atatürk’ün BandırmaVapuru ile başlattığı kurtuluş yolunu 100 yıl sonra yaşamış olacak. Beykoz’dan Karadeniz’e açılarak Şile, Akçakoca, ZonguldakEreğliAmasra, İnebolu, Sinop, Bafra kıyılarını takip ederek Samsun’a gitmeyi planlayan kürekçilerin kanoları 5,5 metre uzunluğunda. 

Milli mücadele ruhu

Takım lideri Şenol Özdemir, “Kano ile Marmara ve Ege’yi dolaşmıştım. Mayıs 2017’de İstanbul’dan Trabzon Beşikdüzü’ne kadar sigara ve uyuşturucuyla mücadele için kürek çekmiştim. Çocukken Kızılderililerin kanolarını görüp çok sevmiştim. Şimdi Atamızın izinde onun gibi denizden yapacağımız yolculuk ile Kurtuluş Savaşı’nın hangi ruhla başladığını öğrenmeye çalışacağız. Atatürk ve silah arkadaşlarının yaptığının yanında bizim yaptığımızın adı geçmez. Onlara borcumuzu asla ödeyemeyiz. Hem kürek sporunu geliştirmek hem de 100’üncü yılın atmosferine uygun katkı sağlamak istiyoruz” dedi. 

Tıp doktoru Tarkan Güler ise, “Bir ulusun nasıl dirileceğini kanıtlayan kurtuluş yolunu hissetmek istedik. Pek çok zorluk bizi bekliyor ama Atatürk’ün zorluklarla mücadele ruhu ve Anadolu’yu kurtarma kararlılığı bizimle olacak. 19 Mayıs herkesin kendini gururlu hissedeceği bir tarih olduğu için bu proje bizi çok heyecanlandırıyor” dedi. 

Milli kürek sporcusu Osman Alim de, “19 Mayıs’ın adına yakışır bir anmayla katkıda bulunmak istiyoruz. Bizler geçmişimizi bilerek geleceğimize kürek çekiyoruz. Karadeniz zor bir deniz ama Atamızın çok sevdiği kürek sporu ile Samsun’a varacağız” diye konuştu.

Kıyıyı takip edecekler

Kanocular Karadeniz’de kimi zaman kıyıdan 50 metre kimi zaman 5 kilometre açıktan yol alacak. Şenol Özdemir, “Samsun’a kano ile giden ilk ekip olacağız. Kano ile kürek çekerken denizle iç içe olmanın güzelliğini yaşayacağız. Aama bizi besleyen en büyük duygu tarih bilincimiz ve Atatürk’ün izinden gitmek” dedi. 

İsmail Hakkı kaptanın torunundan bayrak teslim aldılar

Deneyimli denizciler, zorlu Karadeniz rotasına çıkmadan önce 100 yıl önce Atatürk’ü Samsun’a Bandırma Vapuru ile götüren İsmail Hakkı Durusu’nun torunu Nejat Ulugöl ile buluştu. Kanoculara Samsun’a götürmeleri için bir Türk bayrağı veren Ulugöl, “Böyle gençlerin varlığı bana güç veriyor. Dedem bu ülkeye hizmet etmenin gururunu yaşarken ben de bu ziyaretle çok mutlu oldum. Atatürk’ün izinden giden gençlerin her zaman yanında olacağım” diye konuştu.

http://www.milliyet.com.tr/100-yil-sonra-ataturk-un-izinden-gundem-2865250/?fbclid=IwAR1T7qA6jEa8VxS-Boi1-l7lJ32hyC4Gp6pEiWpSTlX3IdIHFU1Az3aTgPE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.